O Szkole

O Szkole

 

IMG_0215Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii powstała z inspiracji organizatorów Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które począwszy od 2009 roku odbywają się przy krakowskim klasztorze.

Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii wpisuje się w wielkie dziedzictwo i tradycję Zakonu Franciszkanów. Ponadto odpowiada na wezwanie Soboru Watykańskiego II „aby wszyscy wierni byli wdrażani do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych”.

 

Franciszkanie i liturgia – jak było kiedyś?

Zakon franciszkanów powstał w XIII wieku. W tamtym czasie liturgia była zróżnicowana w całej Europie, św. Franciszek postanowił związać modlitwę liturgiczną Zakonu z tą, która była sprawowana przez samego Papieża i jego urzędników w Kaplicy papieskiej na Lateranie w Rzymie.

Po przyjęciu tamtej liturgii, franciszkanie dostosowywali ją z upływem czasu do własnych potrzeb, komponując nowe księgi, wprowadzając własne teksty i zwyczaje. Dzięki świetnemu sporządzeniu ich ksiąg, papież Mikołaj III w 1278 r. polecił kościołom rzymskim przyjąć liturgię zawartą we franciszkańskich rękopisach. Ponadto, bracia, którzy wędrowali przez całą Europę i zakładali swoje klasztory w centrach miast, przynosili ze sobą własne księgi liturgiczne, śpiewy i zwyczaje. Biskupi widząc dobrze zorganizowaną liturgię niejednokrotnie sami przyjmowali liturgię franciszkańską dla swoich diecezji. I tak liturgia sprawowana w kościołach franciszkanów, stała się liturgią całego Kościoła rzymskiego. Przez całe wieki, bracia uroczyście sprawowali liturgię w swoich kościołach, troszczyli się o wysoki poziom śpiewu, poprzez postanowienia kapituł, tworzenie traktatów muzycznych, organizowanie kapel i chórów. Dowodem tego są zachowane do czasów współczesnych graduały, antyfonarze, mszały, ceremoniały, dzieła muzyczne oraz historie kompozytorów i mistrzów chóru.

 

Jak powinno być dzisiaj? Cele Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii

Chcąc zapewnić głębszą formację dla zainteresowanych muzyką liturgiczną: członków chórów, scholi, animatorom muzycznym, kantorom i tym wszystkim którym zależy na pięknie liturgii, postanowiliśmy w 2013 r. utworzyć roczny kurs szkoleniowo – formacyjny w zakresie liturgii i jej nieodłącznego elementu jakim jest muzyka. Nasza szkoła jest częścią Instytutu Studiów Franciszkańskich i funkcjonuje jako jedna z inicjatyw Instytutu.

Wierzymy, że nasz wspólny wysiłek sprawi że uczestnictwo w liturgii będzie świadome i pomoże innym w jej przeżywaniu. Dlatego chcemy się podzielić naszym doświadczeniem odkrywania znaczenia śpiewu w celebracjach liturgicznych, fascynacją historią liturgii i teologii oraz zaprosić do podwyższania umiejętności muzycznych.

Celem Szkoły jest formowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi i teologii. Chcemy, aby nasi absolwenci byli ludźmi wtajemniczonymi w obrzędy, znaki, symbole, gesty i postawy liturgiczne – a więc chodzi o doświadczenie żywego Boga, który objawia się w liturgii.

Uczestnik kończący roczny kurs posiądzie umiejętności w prowadzeniu scholi, chóru, w animowaniu śpiewu podczas liturgii, będzie znał pieśni w zakresie chorału gregoriańskiego, polifoniczne oraz śpiewy tradycyjne.